Деветашката пещера, намираща се близо до село Деветаки, община Ловеч, е сред

...
Деветашката пещера, намираща се близо до село Деветаки, община Ловеч, е сред
Коментари Харесай

Фоторазходка до Деветашката пещера - една от най-красивите в България

Деветашката пещера, намираща се покрай село Деветаки, община Ловеч, е измежду най-големите пещери в България.

Разположена е на към 7 км от Летница и на 15 км североизточно от Ловеч, покрай село Деветаки, на източния бряг на река Осъм. Достъпът до пещерата е по пътека, дълга над километър, която стартира малко след отбивката от пътя Ловеч – гр. Левски за село Деветаки в източна посока, само че при влажно време е усложнен. След моста има завършен спонтанен паркинг в тревата. Алтернативен път (по-подходящ за дребни деца и възрастни хора, защото не е стръмен) води до паркинг на към 50 m от пещерата – пътят към него е малко след отбивката за село Деветаки (посока Ловеч – Левски).

Открита е през 1921 г. Нейната обща дължина е 2442 м, площта – 20 400 м², а височината – 60 м.

На към 40 m във вътрешността от входа има просторна зала с повърхност 2400 м². Вътре в пещерата има два клона, през единия от които протича вада, а другият е изсъхнал и топъл. Има красиви сталактити и сталагмити. Сводовете на входа са внушителни.

Освен с археологическите находки, пещерата е известна и с многообразието от жители. Заради размножителния интервал на населяващите пещерата бозайници през юни и юли напълно се затваря за гости. Там населяват 12 типа предпазени земноводни, смок мишкар (включен в Червената книга), южен гребенест тритон, жаба дървесница, елементарна блатна костенурка, шипоопашата костенурка (включена в Световния червен списък), 82 типа птици, които се срещат в региона, 13 от които включени в Червената книга, 34 типа бозайници (4 от които включени вЧервената книга на България, а 15 – в международния червен списък) и 15 вида прилепи.

От отсрочения от късен вюрм (среден палеолит) в пещерата са открити и изследвани от проф. Златозар Боев костните остатъци на общо 136 типа птици – над 1/3 от състава на актуалната орнитофауна на страната. С това Деветашката пещера се подрежда преди всичко измежду палеоорнитологичните залежи в България.

Източник: Уикипедия

 

Източник: obekti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР